Aki tengerparton üdül, jobbára egy-két zacskó kagylóval tér haza. Utána következik a fejtörés, mi legyen vele?
Anyagok, kellékek:
- virágcserép
- kagylóhéjak, csigaházak
- fehér zsírkréta
- dörzspapír
- FBS szilikonos ragasztó
Elkészítés:
A fehér zsírkrétáról fejtsük le a papírt (ha van rajta) és vízszintesbe fordítva húzzuk végig a cserép oldalán körben.
Ezután a dörzspapírral helyenként csiszolgassuk meg kissé, mert minél foltosabb, kopottasabb hatást érünk el, annál érdekesebb lesz a végeredmény.
A cserép szélére ragasszunk körbe kagylócskákat, vagy csigákat, esetleg váltogatva.
Ragasztópisztollyal is dolgozhatunk, de az a tapasztalatom, hogy a legkisebb nedvesség hatására is elenged az ily módon rögzített anyag. Az FBS ragasztó viszonylag gyorsan köt, kitölti a hézagokat és vízálló.
Kedvünk szerint használhatjuk íróeszköztartónak, vagy ültethetünk bele növénykét.
Fogkefetartóként hangulatosan mutat a fürdőszobában.
Sok sikert ehhez az egyszerű, de mutatós darabhoz!
Fotók: Martha Stewart
===============================================================
http://www.otletmozaik.hu/cikk.html?article_id=156
|
Tavasszal virágdíszbe öltöztetjük az erkélyt, a teraszt – a műanyag virágládák azonban nem szépek, de különböző borításokkal nagyon mutatóssá tehetők. Kevés munkával, különböző anyagok felhasználásával minimális költséggel nagyon szép díszládák készíthetők. |
Először az alapládát kell összeállítanunk 1 cm vastag rétegelt lemezbõl. Ezt fogjuk majd többféleképpen díszíteni. Vágjuk a szükséges méretre, majd csavarozzuk össze az oldallapokat, illetve a fenéklemezt. Az elkészült ládát lakkozzuk le, így ellenáll az idõjárásnak. A mozaikburkolat esetén a láda akkor lesz igazán szép, ha méretei pontosan a 2 cm többszörösét adják ki. A tégla mint építõanyag sosem megy ki a divatból. Burkolótéglát szinte bármilyen színben kaphatunk, bárki találhat ízlésének megfelelõt. Az apácarácshoz nem szükséges alapládát készíteni.
TIPP: Bár az "igazi" tavaszi palántaidény április végétől május közepéig tart, ne csüggedjünk, hiszen a kertészek még júniusban is kínálnak kiültetnivalót. Leghálásabb virágunk a muskátli, s bizonyára bõven akad még a piacon. Szereti a napfényt, és ha egy öntözés véletlenül elmarad, nem okozunk jóvátehetetlen hibát. Érdemes leszedni az elnyílt virágokat, így nem csúfítják a látványt.
A legnépszerűbb egynyári virág nálunk még mindig a petúnia. A főidényben leginkább a nagy virágú fajtákat keresik a vásárlók, az apróbb virágúakból bizonyára most is akad még a kínálatban. Bátran ültessük az ilyen kisebb fajtákat is, hiremek szen elképzelhetetlen bőségben ontják virágaikat, kárpótolva az apróbb méretért. Ha túlságosan megnyúlna a szár, vágjuk vissza, hamarosan újra hajt, még bokrosabb is lesz a növény, több lesz a virágzó hajtások száma. Meghálálja növényünk, ha reggel és este is megöntözzük. Kifejezetten melegigényes és szárazságtűrő, nálunk azonban még kevésbé ismert a rózsameténg (Vinca rosea) nevű egynyári virág. Azért ajánlom bátran az ablakládába, mert nagy melegben érzi magát a legjobban, nem igényel naponta kétszeri öntözést, és azt sem bánja, ha a balkonláda földje fölmelegszik.
Virágültetés nyáron
1. A balkonkádák beültetésénél fontos szempont, hogy a virágcserépből kiütött földlabda kényelmesen elférjen a ládában, alatta és fölötte is maradjon elegendő hely a földkeveréknek, és az öntözővíznek is hagyjunk helyet.
2. A láda aljára, a földkeverék alá terítsünk 1-2 cm vastagon kavicsréteget a pangó víznek. Hetenként 1-2 alkalommal keverjünk a vízbe folyékony tápoldatot, enélkül satnya, gyengén virágzó lesz a növényünk.
3. Kitűnő, korszerű megoldás a földkeverékbe adagolt folyamatos tápanyagleadású mûtrágya. Ez a különleges műgyantával bevont szemcsékbõl álló mûtrágya 4-6 hónapig is elegendõ tápanyagot tartalmaz, amely azonban csak nedvesség, illetve kellő hőmérséklet hatására oldódik és szivárog ki a szemcsékbõl.
ÍGY KÉSZÜL A VIRÁGLÁDÁK BORÍTÁSA
Mozaik fából
Kerámia burkolólap borítás
Apácarácsból készült borítás
|